Vladimir Putin: Tüm koşullar yerine getirilirse tahıl anlaşmasına geri döneriz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, tahıl anlaşmasının Rusya için anlamsız hale geldiğini belirterek, “Daha önce üzerinde anlaştığımız tüm koşullar yerine getirilirse derhal bu anlaşmaya geri döneriz” dedi.

Vladimir Putin: Tüm koşullar yerine getirilirse tahıl anlaşmasına geri döneriz

AA

Dünya anlaşma süresi dolan tahıl koridoruna kitlendi.

Rusya’dan gelen “tahıl koridoru anlaşmasının fiilen son bulduğuna” dair duyurusuna peş peşe tepkiler geliyor.

Ukrayna lideri tahıl koridorunun uzatılması yönünde çağrı yaparken Cumhurbaşkanı Erdoğanda Rus lider Putin ile görüşeceğini kaydetti.

Türkiye’nin arabuluculuk için yeniden devreye girdiği süreçte peş peşe açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Putin’den açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, başkent Moskova’da hükümet yetkilileriyle yaptığı toplantıda, Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na ilişkin değerlendirmede bulundu.

“Anlaşmaya uyulmadı”

Rusya’nın Batılı ülkelerin “küstah” yaklaşımına rağmen anlaşmayı birçok defa uzattığını dile getiren Putin, “Yabancı meslektaşlarımızın üzerinde anlaşmaya varılan ve onaylanan şartlara tam olarak uymaya başlamasını bekliyorduk, ancak böyle bir şey olmadı.” ifadesini kullandı.

“Rusya’nın bu anlaşmanın başarısızlığından sorumlu olduğu iddia ediliyor”

Anlaşmanın sona ermesinden Batılı ülkelerin sorumlu olduğunu söyleyen Putin şöyle devam etti:

Rusya’nın bu anlaşmanın başarısızlığından sorumlu olduğu iddia ediliyor. Dahası Rusya, bir zamanlar Batı’nın soyduğu, savaşların, açlığın ve yoksulluğun uçurumuna ittiği Afrika’daki bazı ülkelerdeki felaketlerden sorumlu tutuluyor. Şimdi de yeni sömürge sistemi çerçevesinde bu devletleri yağmalamaya devam ediyorlar.

Putin, tahıl anlaşmasının başlangıçta insani bir öneme sahip olduğunu ancak Batılı ülkelerin bu unsuru tümüyle bozduğunu ifade etti.

Rusya’nın yoksul ülkelere bedelsiz bir şekilde gübre sevkiyatı çabasının da Batılı ülkelerce engellendiğini belirten Putin, “Anlaşma mevcut haliyle anlamını yitirdi.” dedi.

“Anlaşmanın insani özü temin edilsin”

Putin, Rusya’nın anlaşmanın devam etmesi için çeşitli şartlarının bulunduğuna dikkati çekerek şöyle devam etti:

Gıda ve gübre tedariki hizmeti veren Rus bankaları ve finans kurumlarının önündeki tüm engeller kaldırılmalıdır. Bu, SWIFT uluslararası bankacılık ödeme sistemine bağlanmalarını içerir. Bu konuda herhangi bir söze veya fikre ihtiyacımız yok. Bu koşulların karşılanmasına ihtiyacımız var.

Rus tahıl ürünlerinin uluslararası pazarlara sevkiyatı ve Rusya’ya yönelik tarım araç ve gereçlerinin sevkiyatının önündeki engellerin de kaldırılması gerektiğini vurgulayan Putin, Rus gemilerine yönelik sigorta konusunun da çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi.

“Tüm koşullar yerine getirilirse tahıl anlaşmasına geri döneriz”

Anlaşmadaki “insani unsurun” da tekrar temin edilmesi gerektiğini vurgulayan Putin açıklamasını şu şekilde noktaladı:

Son olarak Rusya’nın anlaşmaya geri dönmesinin temel koşulu, anlaşmanın insani özünün yeniden tesis edilmesidir. Daha önce üzerinde anlaştığımız tüm bu koşullar yerine getirilirse derhal bu anlaşmaya geri döneriz.