Ukrayna lideri Zelenskiy’den Erdoğan ve Guterres’e mektup: Rus çılgınlığından korunmalıyız

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın sonlandırdığı Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın devamı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mektup göndererek, “Anlaşma, Rusya olmadan da devam edebilir. Rus çılgınlığından korunmalıyız” dedi.

Ukrayna lideri Zelenskiy'den Erdoğan ve Guterres'e mektup: Rus çılgınlığından korunmalıyız

ensonhaber.com

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırısının küresel gıda fiyatları üzerindeki etkisini azaltmak için Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Rusya ve Ukrayna, 22 Temmuz 2022’de İstanbul’da düzenlenen törenle Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nı imzalamıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, görev süresi dolan anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada, “Anlaşma fiilen son buldu, durduruldu. Rusya, ilgili şartlar uygulanır uygulanmaz derhal anlaşmaya geri dönecek. Anlaşmanın Rusya ile ilgili kısmı yerine getirilmedi “ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Karadeniz Tahıl Anlaşması’nı sonlandırdığını duyurması dünyada geniş yankı buldu.

Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği (AB) ve ABD karara tepki gösterdi.

Zelenskiy: Rus çılgınlığından korunmalıyız

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Rusya’nın sonlandırdığı Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşmasının devamı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e mektup gönderdi.

Zelenskiy, mektubunda, “Tahıl Anlaşması Rusya olmadan da devam edebilir. Rus çılgınlığından korunmalıyız” ifadelerini kullandı.

Zelenski, şunları kaydetti:

Karadeniz Tahıl Girişimi, Rusya’sız da çalışmaya devam edebilir ve etmelidir. Bu anlaşma geçerliliğini koruyor. Geriye kalan tek şey bu anlaşmanın dikkatlice uygulanmasıdır. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e Karadeniz Tahıl Girişimi’nin sürdürülmesi veya anlaşmanın üçlü formattaki eş değeri olan konseptte çalışma yönünde teklif içeren mektuplar gönderdim. Ukrayna, BM ve Türkiye, birlikte gıda koridorunun çalışmasını ve gemilerin denetlenmesini sağlayabilir.

Bu anlaşma kapsamında 45 ülkeye yaklaşık 33 milyon ton tarım ürününün gönderildiği bilgisini paylaşan Zelenski, “Bunun yüzde 60’ı Cezayir, Tunus, Libya, Mısır, Kenya, Etiyopya, Somali, Sudan başta olmak üzere Afrika ve Asya ülkelerine gitti. Tarım ürünleri ayrıca Çin, Hindistan, Bangladeş, Endonezya, Pakistan, Irak, Lübnan, Yemen’e gönderildi. Sevkiyatlarımız Yemen ve Somali gibi ülkelerde farklı dine ve etnik kökene sahip insanların hayatının kurtarılmasını sağlıyor ve bu çok önemli. Bu insanlar hayatlarını sürdürme hakkına sahip” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın dönüş şartı

Rusya Dışişleri Bakanlığı, 18 Temmuz’da işlevini yitirecek Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’na Batı’nın Rus gıda ve gübresine yaptırım uygulamaktan vazgeçmesi halinde döneceklerini duyurdu.