Türkiye’yi gururlandıran dev projeler art arda hizmete giriyor

Türkiye, son 15 günde aralarında TCG Anadolu Gemisi ve gözlem uydusu İMECE’nin hizmete alınması, Togg’un T10X modelinin teslimi, Kocaeli Şehir Hastanesi ile Ankara ve İstanbul’da bazı metro hatlarının açılışının da olduğu önemli törenlere şahitlik etti.

Türkiye'yi gururlandıran dev projeler art arda hizmete giriyor

AA

Türkiye 14 Mayıs’ta sandığa gitmeye gün sayarken, bir yandan da hizmete alınan dev projelerle gururlanıyor..

Otomobil, savunma sanayi, teknoloji, ulaşım ve ekonomi alanlarında çeşitli projeler hizmete alındı ve alınmaya devam ediyor..

Türkiye, son 15 günde ardı ardına hizmete giren projelerin açılış törenlerine tanık oldu.

Togg’un T10X modeli teslim edildi

Son dönemdeki önemli törenlerde biri 3 Nisan’da ilk Togg T10X’in teslimi için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlendi.

Türkiye’nin yarım asırlık hayali yerli ve milli otomobil gerçek oldu..

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile “Anadolu” renkli Togg’a binerek Cumhurbaşkanlığı Külliyesi etrafında test sürüsü yaptı.

Başakşehir-Kayaşehir Metro Hattı

Yine, İstanbul’un ulaşım altyapısını güçlendirmek için yapılan 6,2 kilometre uzunluğundaki Başakşehir-Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle 8 Nisan’da hizmete açıldı.

TCG Anadolu envantere girdi

Dünyanın ilk SİHA gemisi özelliğindeki TCG Anadolu 10 Nisan’da Tuzla Sedef Tersanesi’nde düzenlenen törenle teslim edildi.

Törene katılan Erdoğan, “Bu gemiyi, Türkiye Yüzyılı’nda lider ve dünyada söz sahibi ülke konumumuzu perçinleyecek bir sembol olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İMECE’den ilk sinyal alındı

Türkiye’nin metre altı çözünürlüğe sahip yerli ve milli ilk gözlem uydusu İMECE de 15 Nisan’da ABD’nin California eyaletindeki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden uzaya fırlatıldı.

İMECE, Türkiye saatiyle 12.24’te roketinden ayrılarak yörüngesine yerleşti. Hemen ardından da 12.29’da uydudan ilk sinyal alındı.

AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı açıldı

Ankara’da Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca yapılan 3,3 kilometre uzunluğundaki AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı’nın açılışı 12 Nisan’da yapıldı.

AKM-Gar-Kızılay Metro Hattı sayesinde Keçiören’den Kızılay’a aktarmasız metro ulaşımı sağlandı.

Kocaeli Şehir Hastanesi hizmete açıldı

Toplam 1218 yatak kapasitesiyle Kocaeli Şehir Hastanesi 15 Nisan’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

İstanbul Finans Merkezi açıldı

İstanbul’u tarihindeki gibi yeniden dünyanın finans merkezi yapacak olan İstanbul Finans Merkezi, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıldı.

Yatırım değeri 65 milyar lira olan proje, 50 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Enerji ve ulaşım projeleri için gün sayılıyor

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığının (TPAO) yürüttüğü Sakarya Gaz Sahası Geliştirme Projesi çerçevesinde, 2020-2022 döneminde Karadeniz’de keşfedilen toplam 710 milyar metreküplük dev doğal gaz rezervinin şebekeye verilmesi çalışmalarında da sona gelindi.

Karada 8 bin, denizde 2 binden fazla personelin çalıştığı projede ilk fazda üretilen doğal gaz, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Ramazan Bayramı’nın arifesinde, 20 Nisan’da düzenlenecek “Karadeniz Gazı Devreye Alma Töreni” ile karaya ulaştırılacak.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali

İlk ünitenin devreye alınması için geri sayımın başladığı Türkiye’nin ilk nükleer enerji santrali Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) 27 Nisan’da taze nükleer yakıtın tesise gelmesiyle “nükleer tesis” statüsü kazanacak.

Yarım asırlık nükleer enerji serüveninde 2023 hedefine doğru adım adım ilerleyen Türkiye, Akkuyu NGS’de ilk ünitenin devreye girmesiyle tarihinde ilk kez nükleer enerjiden ürettiği elektriği şebekesine aktararak nükleerden enerji üreten ülkeler arasına girecek.

Tam kapasite devreye girdiğinde yılda yaklaşık 35 milyar kilovatsaat elektrik üretecek santralin, tek başına Türkiye’nin elektrik talebinin yüzde 10’unu karşılayacağı öngörülüyor.

Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı ile Zigana Tüneli

Dev projeler ardı ardına hizmete girerken, Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı ile Yeni Zigana Tüneli ise açılış için gün sayıyor.

Bu kapsamda, Ankara ile Sivas arasında demiryolu ile 12 saat olan seyahat süresini 2 saate indirecek Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı 26 Nisan’da hizmete açılacak.

Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan Yeni Zigana Tüneli’nin açılışının ise 3 Mayıs’ta yapılması planlanıyor.