Kahramanmaraş’ta vatandaşlar, tehlikeli enkazdan eşya çıkarıyor

Evleri depremde yerle bir olan vatandaşlar, canları pahasına harabeye dönen yuvalarından eşya çıkarmaya çalışıyor. Bir vatandaş bu durumu, “Mal canın yongası” sözleriyle özetledi.

Kahramanmaraş merkezli büyük depremin üzerinden 15 gün geçti.

Deprem bölgelerinde, yaralar sarılmaya çalışılıyor.

Ancak, Kahramanmaraş Türkoğlu Beyoğlu Mahallesi’nde vatandaşlar, her türlü oluşabilecek riske karşı koruma önlemi dahi almadan yıkık evlerin içinde kurtarılacak eşya arıyor.

Bazısı da enkazın altından kurtardığı kamyonetine yine enkazdan yüklediği eşyaları doldurup yola koyuluyor.

 Yalnızca taşınma telaşı değil, evlerin altından toprakların boşalması da köy sakinlerini korkuyor.  

“Riskli ama ne yapalım mal da canın yongası”

2 katlı evi yıkılan 47 yaşındaki Erdal Tezer, şu ifadeleri kullandı;

99’u da yaşadım İstanbul’da ama bu çok farklı bir şeydi. İstanbul’da yaşadığımızın 10 katı gibi oldu, uzun sürdü. Yine de ayakta kaldık. Bunla da uğraşmaya uğraşıyoruz. Ne kurtarabilirsek o… Riskli ama ne yapalım mal da canın yongası, yaşıyoruz, hayat devam ediyor. Yatak, yorgan, ufak tefek kap kacak bulabilirsek alacağız. Yıllardan beri bekleniyordu, yıllardır Kahramanmaraş fay hattı deniyordu. Bunun hangi gün geleceğini ancak Allah bilir.

Kahramanmaraş'ta vatandaşlar, tehlikeli enkazdan eşya çıkarıyor

“Yapacak bir şey yok Allah’tan geldi”

Hasarlı kamyonetiyle başka bir şehre giden Remzi Orçan da, “Eşyaları enkazdan çıkardık. Enkazdan çıktık, sağlam yere çıkıyoruz. Çarşıdaydık yukarı gidiyoruz. Yapacak bir şey yok. Allah’tan geldi.” dedi. 

“Çıkartabildiğimiz her şeyi çıkartıyoruz”

Terzilik yapan Kezban Kurt da şu cümleleri aktardı;

Çok şükür çocuklarımızla beraber sağ çıktık. Evim de harabe, çıkartabildiğimiz kadar şeyleri çıkartıyoruz. Her şeyimiz içerideydi. Çok da önemli şeylerimiz de vardı. İçinden sağ çıkınca dönüp bakmadım bile. Konteyner falan gelirse içine eşyaları bırakalım diyorum, kapısını örteyim, gideyim. Burada yapacağım bir şey kalmadı. Makinelerim falan hepsi altta. Bütün kumaşlarım, daha yeni almıştım. Hiç açmadığım 20-30 milyarlık kumaş almıştım. Belki içinde 100 milyarlık malım var ama yapacak bir şey yok, canım sağ çok şükür.

Kahramanmaraş'ta vatandaşlar, tehlikeli enkazdan eşya çıkarıyor
Kahramanmaraş'ta vatandaşlar, tehlikeli enkazdan eşya çıkarıyor