İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak

Türkiye, çarşamba gününden itibaren çöl sıcakları, cehennem sıcakları ve Afrika sıcakları olarak da adlandırılan yazın en sıcak günlerinin yaşanacağı eyyam-ı bahur etkisine girecek.

AA & Ensonhaber

Geçen hafta başta İstanbul olmak üzere pek çok kentte hayatı olumsuz etkileyen sıcak hava dalgası geri dönüyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM) yayınladığı hava tahmin raporuna göre hafta başından itibaren hava sıcaklıkları artacak.

Eyyam-ı bahur geliyor

Çöl sıcakları, cehennem sıcakları ve Afrika sıcakları olarak da adlandırılan ve her yıl temmuz ayının sonu ile ağustos ayının başına denk gel eyyam-ı bahurun Türkiye’nin güney ve batı bölgelerinde etkisini göstermesi bekleniyor.

“Küresel ısınma her geçen gün etkisini göstermeye devam ediyor”

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, temmuz ayında Türkiye’nin Afrika üzerinden gelen sıcak hava dalgalarının etkisi altında kaldığını söyledi.

Sıcaklıkların bu sene mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle sıcaklık rekorları kırıldığını belirten Toros, “Temmuz’da birçok ilde ekstrem sıcaklık rekorları kırıldı. Küresel ısınma her geçen gün etkisini göstermeye devam ediyor” diye konuştu.

İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak

“İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak”

Toros, serinleyen havanın çarşamba gününden itibaren yeniden ısınmaya başlayacağını anlatarak şöyle devam etti:

Yazın en sıcak günlerini yaşamaya devam edeceğiz. Eyyam-ı bahur sıcakları Arap Yarımadası’ndan ülkemize gelecek. Temmuz ayında olduğu gibi çarşamba gününden itibaren 1 hafta boyunca eyyam-ı bahur sıcaklarının etkisi altında olacağız. Sıcaklıklar özellikle ülkemizin güney ve batısında etkili olacak. Ülkemizin güney ve batı kesimlerinde sıcaklıklar 35 ile 40 derece üzerinde olacak. Marmara 35 ile 40, Ege 35 ile 43, Akdeniz 35 ile 42, Doğu ve Güneydoğu 35 ile 45 arasında, İç Anadolu’da 37 ve Karadeniz’de 30 derece üzerinde sıcaklar bekleniyor. Yine aşırı sıcaklara maruz kalacağız. Bağıl nemle birlikte hissedilen sıcaklık daha da artacak. İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak.

“Gerek olmadıkça dışarı çıkmayın”

Vatandaşların bu dönemde sıcaklara dikkat etmesi gerektiğini anlatan Toros, dışarı çıkıldığında vücudun doğrudan ve dolaylı güneş ışınından korunmasının önemli olduğunu, mümkün oldukça güneş ışığına maruz kalınmaması gerektiğini ifade etti.

Toros, eyyam-ı bahur sıcakları nedeniyle buharlaşmanın daha artacağının altını çizerek su tasarrufunun da önemli olduğunu, özellikle orman yangınlarının yaşanmaması için dikkatli olunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerine çıkacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü de 31 Temmuz-5 Ağustos arası 5 günlük hava tahmininde ülke genelinde sıcaklıkların hafta içi mevsim normallerinin 4 ila 7 derece üstünde olacağını açıkladı.

İstanbullular eyyam-ı bahur sıcaklarında nemden bunalacak

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Halen mevsim normallerinin 1-3 derece üzerinde seyretmekte olan hava sıcaklıklarının artmaya devam edeceği, hafta ortasından itibaren artarak ülkemiz genelinde mevsim normallerinin 4-7 derece üzerine ulaşması bekleniyor.

Eyyam-ı bahur nedir?

İsmi yaz mevsiminin en sıcak ve boğucu günlerini ifade eden eyyam-ı bahur, Kuzey yarımkürede temmuz ve eylül aylarında yaşanırken Güney yarımkürede ise ocak ve mart ayları arasında meydana geliyor.

Eyyam-ı bahur için kesin tarih içinde bulunulan bölgeye, boylama ve iklim koşullarına göre büyük değişiklikler gösterebiliyor.