Gaziantep’te galaricinin 6 aracı enkaz altında kaldı

Enkaz altında kalan araçlarını kurtarmaya çalışan oto galerici hurda yığınına dönen araç içinde yola çıktı: Artık bir yerde işçilik yapacağız. Başka imkanımız kalmadı.” ifadelerini kullandı.

Gaziantep'te galaricinin 6 aracı enkaz altında kaldı

Asrın felaketinin ardından 15 gün geçti…

41 binden fazla vatandaş hayatını kaybetti. 

Bunun yanı sıra binlerce ev, iş yeri ve araba enkaz altında kaldı. 

En fazla etkilenen noktalardan biri 

Kahramanmaraş merkezli depremden 11 il etkilendi.

Öte yandan Gaziantep’te en çok etkilediği yerlerden biri Nurdağı oldu.

6 aracı enkaz altında kaldı 

Nurdağı’nda oto galericilik yapan 24 yaşındaki Abdullah Uzun’un, yaklaşık 1 milyon değerindeki 6 aracı enkaz altında kaldı.

O araçla yolculuk yaptı 

Kendi çabalarıyla hurda yığınına dönmüş araçları kurtarmaya çalışan Uzun’un yeni yolculuğu kameralara yansıdı.

 Canı pahasına araçlarını kurtarmaya çalışan ve başka bir aracın onu çekmesiyle yola çıkabilen Uzun, yaşadıklarını camı çerçevesi kalmayan aracın içinden anlattı.  

Enkaz altından çıkarılan araçla yolculuk

“6 aracımız enkaz altında kaldı”

Uzun sözlerine şöyle devam etti: 

Nurdağı’nda galericiyim. Yan taraftaki binanın devrilmesiyle 6 aracımız enkaz altında kaldı. Şimdi de bunları kendi imkanlarımızla çıkartmaya çalışıyoruz.

Bunla beraber enkazdan çıkardığımız üçüncü aracımız. 2 tanesini çıkarttık, 1 tanesini çıkaramıyoruz. Kendi köyümüzde yerimiz var, oraya çekiyoruz. Toplu bir şekilde büyük ihtimalle hurdaya vereceğiz.

Devlet bir destek verirse ancak o şekilde bir şeyler yapabiliriz. Yoksa yok. Başka bir çaremiz yok. Çekici çağırdık, trafik polisi sahipsiz araçları çekiyoruz dedi. Çekici bulamıyoruz.

Enkaz altından çıkarılan araçla yolculuk

“Yeni olan araba da var, eski araba da ama kaskolu aracımız yok”

Çekici bulamadığını belirten Uzun şu ifadeleri kullandı: 

Bir tane kendi çekicimiz vardı, aradık başka yerdeydi. Çekici olursa bizim için daha iyi olur. Evlerimiz gitti, araçlarımız gitti, şükür can kaybımız yok.

Artık bir yerde işçilik yapacağız. Başka imkanımız kalmadı. Deprem anında galeride değildik, evdeydik. Anlatılmaz, yaşamak lazım. Evlerimiz kullanılamaz halde. Nurdağı içinde 850 tane galeri var. Esnaf arkadaşlarımızın hepsi bu durumda.

İlla ki devletten bir destek bekliyoruz. Bu durum afettir, herkesin başına gelebilir. 99 model arabanın kaskosu yok. Sigortaları da satış yapılırken yapılıyordu. Yeni olan araba da var, eski araba da ama kaskolu aracımız yok.

Enkaz altından çıkarılan araçla yolculuk #3
Enkaz altından çıkarılan araçla yolculuk #4
Enkaz altından çıkarılan araçla yolculuk #5
Enkaz altından çıkarılan araçla yolculuk #6