Dışişleri Bakanlığından İsveç’teki terör propagandasına tepki

Dışişleri Bakanlığı, Stokholm’de, PKK iltisaklı bir grubun terör örgütü sembolleriyle propaganda yapmasını kınayarak sert tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığından İsveç'teki terör propagandasına tepki

İHA

İsveç’in başkenti Stockholm’de terör örgütü PKK/YPG yandaşları, katıldıkları LGBT festivalinde LGBT sembolleri takarak provokasyon yapmış, terör örgütü PKK paçavralarının açıldığı yürüyüşe katılanlar slogan atarak İsveç’in NATO üyelik başvurusuna karşı çıkmıştı.

Atılan sloganlar ile ayrıca, Türkiye’nin şartlarının kabul edilmemesi istenmişti.

“Çirkin eylemi en ağır şekilde kınıyoruz”

Yapılan bu provokasyonlara karşı Dışişleri Bakanlığından kınama geldi.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Stokholm’de bugün düzenlenen bir etkinlikte, bir kez daha, PKK iltisaklı bir grubun terör örgütü sembolleriyle propaganda yapmasına ve Sayın Cumhurbaşkanımıza yönelik çirkin eylemde bulunmasına müsaade edilmesini en ağır şekilde kınıyoruz. İsveç’in PKK ve uzantılarının eylemlerini engellemek bağlamında üstlendiği taahhütlerini hatırlatmak isteriz.”

İsveç’te PKK/YPG provokasyonları

Başkent Stockholm’de 11 Ocak’ta tarihi belediye binası önünde toplanan bir grup terör örgütü PKK/YPG destekçisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a benzetilen bir kuklayı binanın önündeki direğe ayaklarından asmış ve görüntüsünü sosyal medyadan paylaşmıştı.

Terör örgütü PKK/YPG ile bağlantılı sosyal medya hesaplarında paylaşılan videoda, Türkçe altyazıyla Türkiye’yi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan tehditler savrulduğu görülmüştü.

Bunun üzerine İsveç’in Ankara Büyükelçisi Staffan Herrström, Dışişleri Bakanlığına çağrılarak kınanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da “(İsveç) Caddelerinde PKK gösterilerini izliyoruz, kendilerini de uyarıyoruz. Ama ne yazık ki PKK/PYD’nin bu gösterilerde durdurulması söz konusu olmadı.” açıklamasını yapmıştı.