Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: 15 ülkeden 4 bin 236 personel çalışmalarını tamamladı

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, deprem bölgesinde 74 ülkeden 7 bin 98 personelin arama kurtarma çalışmalarını sürdürdüğünü, görevini tamamlayan 15 ülkeden 4 bin 236 personelin ülkeden ayrıldığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: 15 ülkeden 4 bin 236 personel çalışmalarını tamamladı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kosta Rika Dışişleri ve İnanç Bakanı Arnoldo André Tinoco ile bakanlıkta bir araya geldi.

Bakan Çavuşoğlu ve Tinoco, bakanlıktaki görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, Bakan Tinoco’ya teşekkür ederek, depremin ardından Kosta Rika’dan çok fazla dayanışma mesajı aldıklarını söyledi.

“İş birliğine önem veriyoruz”

Görüşmede ikili ilişkileri ve bölgesel konuları da değerlendirdiklerin belirten Çavuşoğlu şöyle konuştu:

Kendisi iş insanlarımız ile de İstanbul’da bir araya gelecek. Halklarımız arasında insani bağları güçlendirmek için eğitim alanındaki iş birliğimize önem veriyoruz. Düzensiz göç konusunda tecrübeye sahip iki ülkeyiz. Bu alanlarda da tecrübe paylaşımı yapacağız, ilgili arkadaşlarımızı önümüzdeki süreçte bir araya gelecek.

“Görevini tamamlayıp ayrılan ülke sayısı 15, personel sayısı 4 bin 236”

Deprem felaketi nedeniyle uluslararası toplumun verdiği desteğe dikkat çekerek teşekkür eden Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

Şu anda sahada arama-kurtarma çalışması yapan ülke sayısı 74, personel sayısı 7 bin 98, ekip gönderecek ülke sayısı 1, gelecek personel sayısı 439. Görevini tamamlayıp ayrılan ülke sayısı 15, personel sayısı 4 bin 236. Hepsine ayrı ayrı huzurunuzda teşekkür ediyoruz. İstanbul’da Kosta Rikalı bir vatandaşımıza teşekkür ediyoruz; 5 dil biliyor, yurt dışından gelen heyetlere tercümanlık konusunda yardımcı olmak için Adıyaman’a gidiyor ve orada gece-gündüz destek veriyor. Büyükelçiden telefonunu da istedim, kendisini arayarak teşekkürlerimizi bizzat ileteceğim.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: 15 ülkeden 4 bin 236 personel çalışmalarını tamamladı

“Türkiye’nin yanındayız”

Tinoco da Türkiye’ye başsağlığı dileyerek şöyle konuştu:

Bu zor zamanlarda Türkiye’nin yanındayız. Bu zor bir dönem. Halkınızın acısını da paylaştığımızı bir kez daha ifade etmek itiyorum. Bu yıl Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı kutlanacak, tebrik ediyorum. Eğitim bakanlığımız yüksek öğrenin konusundaki iş birliği ile ilgili anlaşmanın taslağını hazırlamaya başladı. Birlikte çalışarak çok daha iyi bir başarıya imza atabiliriz. Türkiye’nin sunmakta olduğu burs imkanları için de müteşekkir olduğumuzu ifade etmek isterim. Bir kez daha Türk halkına ve Türk hükumetine baş sağlığımızı iletmek isterim.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: 15 ülkeden 4 bin 236 personel çalışmalarını tamamladı