Devlet Bahçeli: Kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı

MHP Lideri Devlet Bahçeli, TBMM’de partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, sorumlu olan kimsenin gözünün yaşına bakılmaması gerektiğini ifade etti.

Türkiye 6 Şubat tarihinde kara güne uyandı. 

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 41 bin vatandaş hayatını kaybetti. 

Öte yandan binlerce vatandaş yaralandı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Lideri Devlet Bahçeli, dün afet bölgesini ziyaret etti. 

MHP Lideri Bahçeli, TBMM’de partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunurken, sorumlu olan kimsenin gözünün yaşına bakılmaması gerektiğini vurguladı. 

“Tek tek not aldığımız da bilinmelidir”

Bahçeli grup toplantısında şu ifadelere yer verdi: 

Fırsatçılığın karanlığından istifade ederek etiketleri artıranlar, kiraları artıranlar, kasasını doldurmak için hareket edenler, bu milletin bir ferdi olamayacağı gibi şerefli de sayılamazlar. Depremden menfaat devşirmenin arayışında olanlar ahlaksızlığın markalarıdır. Bunları tek tek not aldığımız da bilinmelidir.

“Müteahhitler malzemeden çalmayı alışkanlık haline getirmişti”

Siyaseti makul, medeni ve milli ilkelere müzahir yapmaktan aciz olanlar temelsiz eleştirilerini yapmadan önce aynaya bakmalıdırlar.

Milli felaketlerde ortak aidiyetler çevresinde uzlaşamayanlar insani değerlere her yönüyle yabancılaşan mihraklardır.

Kabul etmek lazımdır ki Türkiye devasa bir musibetin tesirindedir. Tektonik mirası, jeolojik müktesebatı, meteorolojik özellikleri ile Türkiye’miz doğal afetlerin risk ve tehlikelerine her zaman açıktır. Depremden sellere heyelanlardan çığlara kadar pek çok felaket belli aralıklarla görülmüş ve yaşanmıştır. Kaldı ki Türkiye dünyanın en başta gelen deprem kuşaklarının birisinin üzerindedir.

Nitekim deprem bilimciler tarafından Kahramanmaraş depremi dünya üzerinde karada meydana gelen en büyük depremlerden birisi olarak tanımlanmıştır.

Depremle mücadele kapsamında 17 Ağustos 1999 deprem felaketi bir milattır. Bu tarihten önce inşa edilmiş yapılarda zemin etüdü yapma zorunluluğu yoktu. Ahlaksız müteahhitler malzemeden çalmayı alışkanlık haline getirmişti.

Devlet Bahçeli: Kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı

“Hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2021 yılında açıklanan yeni kentsel dönüşüm vizyonuna göre 6.7 milyon riskli yapı tespit edilmiştir.

Acilen eyleme geçmek lazımdır. Her yıl 300 bin binanın dönüştürülmesi planlanmıştır. Doğal afetler bundan sonra da kaçınılmaz şekilde yaşanacaktır.

Dayanıklı bina yapmaktan başka ikinci bir seçenek yoktur. Etkin bir denetim mekanizması ile hiç kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır.

Devlet Bahçeli: Kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı
Devlet Bahçeli: Kimsenin gözünün yaşına bakılmamalı