Depremin merkezi Kahramanmaraş’ta ağır hasarlı binalardaki ihmaller ortaya çıktı

Kentteki ağır hasarlı binanın yıkımında görev alan inşat mühendisi, “Betonlarda aşırı derecede deniz kumu kullanılmış. Tekniğine uygun olmayan binalar var” dedi.

Türkiye, 6 Şubat günü Kahramanmaraş merkezli yaşanılan 2 şiddetli depremle  sarsıldı…

Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Elazığ, Malatya ve Hatay’ı da etkileyen deprem, büyük yıkımlara neden oldu.

41 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği depremde binlerce bina da yıkıldı, kalanlar ise kullanılamaz hale geldi.

Afet bölgesinde yaralar sarılmaya başlanırken, hasar tespit çalışmaları da hız kazandı.

Bu kapsamda depremin merkezinde harekete geçildi.

Binalarda deniz kumu kullanımı fazla

Kahramanmaraş’ta arama kurtarma çalışmaları sonlandırılırken enkaz kaldırma ve ağır hasarlı binaların yıkım işlemi ise sürüyor.

Ağır hasarlı Karabekiroğlu Apartmanı’nın yıkımı tamamlanırken bölgede incelemelerde bulunan yetkililer, Kahramanmaraş’ta yıkılan binalardaki en büyük sorunun betonlarda aşırı derecede deniz kumu kullanılması olduğunun altını çizdi. 

“10 saniyede bu hale geldi Kahramanmaraş”

Binaların betonlarının özelliğini kaybettiğini kaydeden arama kurtarma ekibi personeli inşaat mühendisi Murat Fener, şu ifadeleri kullandı:

Biz ilk günden beri buradayız, 20 kişilik bir ekibimiz var. Hemen hemen her binadaki en büyük sıkıntı demir donatı büyük sıkıntı, beton özelliğini de yitirmiş. Farkındaysanız zaten kolonlar patlamış, bu binayı tutan tabliyeler, onlar yıkıldıktan sonra iki tane kolonu çekince bina oturacak, bu binanın havada durması şans. Buradan 2008 doğumlu bir çocuk çıkardık Allah rahmet eylesin, binaların beton özelliği yok deniz kumu kullanılmış, oval taşlar ve bütünlüğü yok hava almış. Bütün kolon, kiriş her şey patlamış. Demirler ellerimize geliyordu, parçalanıyordu.

Artık hilti kullanacak durumu bile kalmamış binaların. Elimizle ve balyozla çeke çeke molozları alıyoruz. Bir de yukarıya çıktıkça kolon bütünlüğü bozulmuş, kolonlardaki genişlikler yukarı doğru çıkınca incelmiş. Betonlarda aşırı derecede deniz kumu kullanılmış. Tekniğine uygun olmayan binalar var. Bundan sonra yapacağımız tek bir şey var ne olursa olsun binayı para kazanmak için değil de insanların yaşaması için yapmamız lazım, yoksa 10 saniye. 10 saniyede bu hale geldi Kahramanmaraş.