Depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 29 kişi tutuklandı

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sosyal medya üzerinden korku ve panik yaratmak amacıyla paylaşım yapan 1065 hesap yöneticisi tespit edildi.

Depreme ilişkin provokatif paylaşımlarda bulunan 29 kişi tutuklandı

Türkiye, 26 gündür asrın felaketi ile ve yaşanan afeti fırsata çevirenlerle mücadele ediyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 2 şiddetli deprem, derin yaralar açtı.

Yurdun dört bir yanından vatandaşlar depremzedelerin yaralarının sarılması için seferber olurken, bir kesim bu birliği gölgede bırakmak için harekete geçti.

Felaketinin ardından sosyal medyada provokasyon amaçlı paylaşımlar başladı.

EGM harekete geçti

Emniyet Genel Müdürlüğü, bu kapsamda harekete geçildiğini vurguladı. Yürütülen çalışmaya ilişkin yeni bir açıklama geldi.

Açıklamada, Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığınca kanunların verdiği yetki çerçevesinde, suç ve suçlularla mücadele amacıyla internet ortamında 7 gün 24 saat esasına göre sanal devriye faaliyetleri yürütüldüğü belirtildi.

“611 hesap yöneticisi hakkında adli işlem başlatıldı”

Açıklamanın tamamı şu şekilde:

Meydana gelen depremlere ilişkin sosyal medya platformlarında, vatandaşlarımız üzerinde korku ve panik yaratmak amacıyla provokatif paylaşımlarda bulunduğu değerlendirilen 1065 hesap yöneticisinin tespiti yapılarak ilgili birimlere gönderilmiş, 611 hesap yöneticisi hakkında adli işlem başlatılmış, Cumhuriyet Başsavcılıklarından alınan talimat doğrultusunda 150 şahıs gözaltına alınmış, 29’u tutuklanmıştır.

Öte yandan, depremzedelere yardım yapmak isteyen vatandaşlarımızın iyi niyetlerini suistimal etmek amacıyla oluşturulmuş; 81 adet Oltalama (Phishing) dolandırıcılığına yönelik hazırlanan internet sitesinin kapatılması sağlanmış, resmi kurumların adını kullanarak/taklit ederek vatandaşlardan para talep eden 15 adet sosyal medya platformu hesabı ile ilgili gerekli işlemler yapılmış, ayrıca “deprem yardımı” teması kullanılarak para yatırılması talep edilen 6 adet kripto varlık cüzdan adresi tespit edilerek cüzdanların dondurulması sağlanmıştır.