Depremde ailelerini kaybeden 1788 refakatsiz çocuktan 1225’i ailesine teslim edildi

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, deprem bölgelerindeki refakatsiz çocuklarla yakından ilgilenildiği 1225’inin ailelerine teslim edildiğini ve 479’unun da halen hastanede tedavi gördüğünü açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli depremin ardından 15 gün geride bırakıldı.

Depremin yol açtığı yaralar ise hep bir elden sarılmaya çalışılıyor.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, deprem nedeniyle ailelerini kaybeden çocuklarla ilgili açıklamalarda bulundu

Bakan Derya Yanık, 1788 refakatsiz çocuğun 1225’inin ailelerine teslim edildiğini açıkladı.

Bir diğer yandan 479’unun ise halen hastanede tedavi gördüğü aktarıldı.

“Çocukları hiçbir üçüncü şahsa teslim etmedik”

Bakan Yanık şu cümleleri kullandı;

Deprem bölgesinde enkaz kaldırma çalışmaları devam ederken enkazdan çıkan çocuklarımız yanında ebeveyni yoksa bu çocuklarımızı sağlık kuruluşlarımıza ve ardından bizim kurumlarımıza doğrudan aldık. Hiçbir üçüncü şahsa teslim etmedik. Refakatsiz çocuklarımızı alıyoruz. Çocukların kayıtlarını tutuyoruz.Önce kimlik tespiti, ailenin bulunması, eşleştirilmesi ve aileye teslim edilmesi sırasını takip ediyoruz.

“1788 refakatsiz çocuktan 1225’i teslim edildi, 479’u hastanede

Kimliği tespit edilmeyen 200’ün üzerinde çocuğumuz var. 1788 refakatsiz çocuğumuzun 1225’ini ailesine teslim etmişiz, 479’unun halen hastanede tedavisi devam ediyor, 84’ü bakanlık kuruluşumuzda. Çocuklarımızı çok yakından takip ediyoruz. Sadece hastanede değil, enkaz altından vefat etmiş çocuklarımızın da kimliğini tespit ederek ailelere bilgi veriyoruz. Kayıp çocuk diye bir dezenformasyon dolaşıyor. Çocuklarımızın önce sıhhati ardından ailelerine ulaştırmaları noktasında son derece titiz çalışıyoruz. Hepimiz hassas davranıyoruz.

“Refakatsiz çocuğu derneğe teslim etmemiz söz konusu değil”

Çocuklarla ilgili çözüm önerilerini çok önemli buluyorum. Öyle teklifler var ki gözlerimiz yaşlı takip ediyoruz. Bizim devlet olarak herhangi bir şekilde refakatsiz bir çocuğu derneğe, vakfa teslim etmemiz söz konusu değil. Bahsi geçen haberle ilgili inceleme yaptık. Çocuklar zaten deprem bölgesinden İstanbul’a geliyorlar ebeveynlerinin yanında. İddia edildi diye haber olmaz. İnsanların çok hassas oldukları yerlerde sinir uçlarına dokunmak, kışkırtmak olmaz.