Deprem şehri enkaza çevirdi! Hataylı depremzedeler için kurulan 500 çadırda her türlü imkanlar sunuluyor

Depremden en çok etkilenen ilçelerden biri olan Defne’de, yaklaşık 10 gündür faaliyette olan çadır kentte vatandaşların tüm ihtiyaçlarının karşılanması için alanlar bulunuyor.

Asrın felaketinde 20’nci güne girildi…

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 2 şiddetli deprem, geniş bir coğrafyada hissedildi.

Toplamda 11 ili etkileyen afette binlerce binanın yıkılmasıyla 44 binin üzerinde can kaybı yaşandı.

Devletin tüm kurumları ilk andan itibaren afet bölgesinde hummaları çalışmalar yürütüyor.

Bu kapsamda yurdun dört bir yanından gönüllüler, dernekler, gencinden yaşlısına binlerce insan depremzedelerin yaralarını sarmak için mücadele ediyor.

Hatay’da çadır kentler kuruluyor

Konut, beslenme, tıbbi malzeme gibi yardım seferberliği devam ederken, barınma için de çadır ve konteyner kentler yapılıyor.

Depremden en çok etkilenen illerden biri de Hatay oldu. Turistik şehir adeta enkaza döndü.

AFAD ekipleri de bölgede gece gündüz bir çalışma yürüterek, vatandaşlar için çadır kurulumunu hızlandırdı.

Muhalefetten ‘Defne’ye çadır gönderilmiyor’ iddiası

Kentin tüm ilçelerinde depremzedelerin tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kapsamlı çadır kentler planlanıyor.

Defne ilçesi de depremden büyük ölçüde etkilenen ve çadır kurulumunun yapıldığı ilçelerden biri.

Daha önce muhalefet kanadının, bölgeye çadır gönderilmediği iddiaları gündeme gelirken, yapılan çalışmalar bir kez daha söylenenlerin asılsız olduğunu ortaya koydu.

“Burada yaklaşık 313 bin bölgede çadır dağıtıldı”

Konuya ilişkin daha önce açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, şu ifadeleri kullanmıştı:

Alevi kardeşlerimiz var, Sunni kardeşlerimiz var, herkes var. burada şöyle bir ayrım yapmak ne kadar insanlık dışı. Oraya çadır veriyorlar, buraya çadır vermiyorlar. Dikkat edin her geldiğinde bir Samandağ ve Defne’ye farklı bir bakışla bakıyoruz. Bir insanın bunu söylemesi ayrımcılıktır. Bunun yapılması da insanlık dışıdır. Burada yaklaşık 313 bin bölgede çadır dağıtıldı. En çok çadırın geldiği yer Hatay vilayeti. Her çadır her ilçeye ulaştırılıyor.

Bizim bunlarla mı uğraşmamız lazım yoksa bu insanların her gün karşılaştığı travmayı atlatmaları için el birliği ile yardımcı mı olmamız lazım…

İhtiyaç alanları yer alıyor

Bu kapsamda yaklaşık 10 gündür faaliyette olan çadır kentte, yemekhane, duş, tuvalet, çamaşırhane, eczane, sosyal market, berber, çocuk oyun alanı, okul öncesi eğitim alanı ve psikososyal destek birimi bulunuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Aydınlık, depremin hemen ardından Başkan Tahir Büyükakın’ın yemek tırı ile günlük 20 bin sıcak ekmek çıkaran ekmek tırının bölgeye gönderilmesi talimatını verdiğini söyledi.

“Kanalizasyon tesisatı, elektrik çekme sonradan yapıldı”

AFAD ve koordinatör valilerle Defne’de kurulacak çadır kentlerin alanlarının belirlendiğini vurgulayan Aydınlık, şu ifadeleri kullandı:

Buraların çoğu ekin tarlasıydı. Buraların su tesisatı, kanalizasyon tesisatı, elektrik çekme… Bunların hepsi sonradan yapıldı. Yine bölgedeki kurum, kuruluşlarla beraber herkes üzerine düşeni yaptı.

“Burada çadır kentte konaklanmaya başlayalı 10 gün oldu”

Aydınlık, bölgede çadır kurulumunun da yapıldığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile sosyal marketleri kurduk. Gönüllü doktorlarla beraber şu arkamızda görülen 24 saat faaliyette olan reviri kurduk. Kocaeli Eczacılar Odası ile sahra eczanesini depremden iki gün sonraki çarşamba gününden itibaren faaliyete geçirdik. Şu an halihazırda 491 doksan çadır kurulu. İhtiyaç oldukça kurulmaya devam ediyor. Konteyner kent çalışması da arkada devam ediyor, altyapı çalışmaları. Buraya Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Tiyatrosu da geldi. Hayatı normalleştirmek adına çocuklara tiyatro sergiliyorlar. Çizgi film izletiyorlar, etkinlikler yapıyorlar. Milli Eğitim Bakanlığımız geldi, intikal etti, burada etüt merkezi kurdular.

T3 Vakfı burada bilim merkezi kuracak. Onlara 50 metrekarelik bir çadır ayırdık. Yine çocuklar için oyun parkı mevcut. Çocuklar o anda başkanımızdan futbol sahası istedi. O gün içinde o da tamamlanmış oldu. Her gün üzerine bir adım, bir adım daha koyarak devam ediyoruz. Burada çadır kentte konaklanmaya başlayalı 10 gün oldu. 10 gündür burada tuvaletiyle, hijyen şartlarıyla, duşlarıyla çamaşırhanesiyle hizmet veriyoruz.

“İhtiyaçların giderilmesi için çalışmalar devam ediyor”

Defne’deki çadır kentte 10 gündür depremzedelerin misafir edildiğinin altını çizen Aydınlık, şu ifadelere de yer verid:

Başka kurum, kuruluşlar da var. Herkes burada, devlet burada, sivil toplum kuruluşları burada. Berberler odamız geldi burada. Buradaki depremzedeleri tıraş etti. Ama ihtiyaçlar elbette var. Bu ihtiyaçların giderilmesi için çalışmalar devam ediyor. Biz şu anda 350 konteynerlik yaşam alanı kuruyoruz ama konteyner kurduğumuzda tuvalet banyosu var içinde, onların altyapılarını hazırlamak lazım. Bu hafta sonu buraya da konteyner kent kurulmaya başlanacak. Vatandaşlarımızı çadırlardan konteynerlere çıkaracağız.