Cumhurbaşkanı Erdoğan, Joe Biden ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Joe Biden ile görüştü. Görüşme öncesi açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yeni bir süreci başlatıyoruz” vurgusu yaptı.

ensonhaber.com

Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleşen NATO Zirvesi’ne birçok ülkenin devlet başkanı veya temsilcisi katılım sağladı.

2 gün sürecek olan kritik toplantıda ikili görüşmelerin yanı sıra liderlerin verecekleri mesajlar da yakından takip ediliyor.

Dünyanın dört gözle takip ettiği Litvanya’nın başkenti Vilnius’ta gerçekleşen NATO Zirvesi’nde Cumhurbaşkanı Erdoğan peş peşe liderlerle bir araya geliyor.

Kritik görüşme başladı

Tüm dünyanın sonuçlarını merakla takip ettiği kritik görüşme gerçekleşti.

İki lider bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden bir araya geldi.

Görüşme 1 saat 15 dakika sürdü

Birçok konunun masaya yatırıldığı görüşme 1 saat 15 dakika sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kritik görüşme öncesi Biden ile birlikte açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Joe Biden görüşmesi başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden

“Şimdi yeni bir süreci başlatıyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan kısa açıklamasında şunları söyledi:

Seçim sebebiyle ilettiğiniz tebrik mesajı sebebiyle teşekkür ediyorum. Stratejik mekanizma kapsamında sıranın artık devlet başkanlığı düzeyinde istişarelere geldiği kanaatindeyim. Bugün NATO marjında bu görüşmeyi ilk adım olarak görüyorum. Bundan önceki görüşmelerimiz adeta ısınma turları gibiydi ama şimdi yeni bir süreci başlatıyoruz.

Seçimler için başarı diledi

Bu açıklamaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’de de yapılacak seçimler öncesi Joe Biden’a başarılar diledi.

“Beş yıl içinde sizinle görüşmek için sabırsızlanıyorum”

Biden ise bu sözlere karşılık Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Önümüzdeki beş yıl içinde sizinle görüşmek için sabırsızlanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın, Biden ile görüşmesinde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, MİT Başkanı İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç da yer aldı.

“Başkan Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti”

NATO Zirvesi kapsamındaki ikili görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan açıklama geldi.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Başkan Biden, İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü onaylanmak üzere parlamentoya göndermek için İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile vardığı anlaşmadan dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı tebrik etti. Başkanlar, stratejik mekanizmadaki son tartışma turunu memnuniyetle karşılayarak savunma ve ekonomik öncelikler hakkında görüş alışverişinde bulunarak ikili işbirliğini güçlendirme çabalarını ele aldı. Ayrıca, Ukrayna’ya verdikleri kalıcı destek ve Ege’de istikrarı korumanın önemi dahil olmak üzere, ortak çıkarları ilgilendiren bölgesel konuları tartıştılar”