Aydın’da 125 depremzedeyi dolandıran 14 şüpheli adliyeye sevk edildi

İncirliova ilçesinde 125 depremzede vatandaşı konteyner, prefabrik ev satışı gibi sahte ilanlarla dolandıran şebeke çökertildi. 3 ilde eş zamanlı operasyonlarda gözaltına alınan 18 şüpheliden 14’ü adliyeye sevk edildi.

İHA

Türkiye, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından tek yürek oldu.

Afetin yaşandığı bölgelerde vatandaşlar, gece gündüz yardım için koşturdu.

Bir diğer yandan bu durumu fırsat bilen bazı kesimler, depremzede vatandaşları dolandırmak için çeşitli oyunlar yaptı.

Bunun başında ise karavan ve konteyner dolandırıcılığı geldi.

Aydın’ın İncirliova ilçesinde kurdukları paravan şirket üzerinden internetten konteyner, ağaç ev satışı gibi sahte ilanlarla depremzedeleri dolandırdıkları tespit edilen dolandırıcılık şebekesi Aydın İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü koordinesinde 3 ilde yürütülen eş zamanlı operasyonlarla çökertildi.

18 şüpheli kıskıvrak yakalandı

Aydın, İzmir ve Denizli illerinde gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlarda, sosyal medya siteleri aracılığıyla satılık konteyner, prefabrik ev gibi sahte ilanlarla 125 depremzedeyi dolandırdığı tespit edilen 18 şüpheli kıskıvrak yakalandı.

Tespit edilen şüphelilerin ikametlerinde yapılan aramalarda ise 1 adet pompalı tüfek, 2 adet tabanca, çok sayıda dijital materyal ele geçirildi.

Aydın'da 125 depremzedeyi dolandıran 14 şüpheli adliyeye sevk edildi

Hapis cezasının olduğu tespit edildi

Ayrıca yakalanan şüphelilerden bir tanesinin “Nitelikli Dolandırıcılık” suçlarından 20 yıl hapis cezasının bulunduğu tespit edildi.

Ayrıca şüphelilerin, yine çeşitli internet sitelerine verdikleri satılık elektrikli motosiklet ilanları aracılığı ile kendilerine ulaşan engelli ve yaşlı vatandaşları, yine sosyal medya üzerinden de eskort bayan ilanları aracılığı ile kendilerine ulaşan şahısları dolandırdığı ortaya çıktı.

Aydın'da 125 depremzedeyi dolandıran 14 şüpheli adliyeye sevk edildi

14 şüpheli adliyeye sevk edildi

Aydın İl Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen 18 şüphelinin sorgulaması tamamlanırken, ifadelerinin ardından 4 şüpheli serbest bırakıldı, 14 şüpheli ise adliyeye sevk edildi.

Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.