Ardahan’daki ‘Atatürk silüeti’ bu yıl da izlenmeye başlandı: İlgi yoğun oldu

Damal ilçesinde, Karadağlar’ın eteğine, yanındaki tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silüeti, bu yıl da görülmeye başlandı.

AA

Ardahan’ın Damal ilçesinde Atatürk silüeti, 1954’te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi.

Erdoğan Kumru’nun 1975’de çektiği silüet fotoğrafını Genelkurmay Başkanlığı’na gönderilmesiyle bu doğa olayı Türkiye’de duyuldu.

Her yıl şenlikler düzenleniyor

Karadağlar eteğinde özellikle haziranda başlayarak temmuz sonuna kadar havanın bulutsuz olduğu günlerde 17.50-18.10 saatlerinde izlenebilen Atatürk silüetinin oluşumu, 1995’ten itibaren her yıl temmuz ayında düzenlenen “Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri” ile kutlanıyor.

Son zamanlarda yağışlı havalar yerini açık ve güneşli günlere bırakınca, Atatürk silüetini izlemek için vatandaşlar da araçlarıyla bölgeye geldi.

Bol bol fotoğraf ve video çekindiler

Dakikalar öncesinden bölgeye gelip silüetin oluşmasını bekleyenler, bu anı ölümsüzleştirmek için seyir terasına çıkarak, bol bol fotoğraf ve video çekti.

Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, bu yıl yağışlı ve kapalı havanın yerini güneşli havaya bırakmasıyla silüetin görülmeye başlandığını söyledi.

Ardahan'daki

“Bölgenin ve silüetin tanınması için etkinlikler düzenleyeceğiz”

Bundan sonra yerli ve yabancı turistleri, Ardahan ve Damal’a beklediklerini dile getiren Önal şu ifadeleri kullandı:

Kurban bayramından sonra silüetin tanıtımı dolayısıyla yapacağımız şenliklerin tarihini belirleyeceğiz. Bölgenin ve silüetin daha çok kitlelerce tanınması, bilinmesi için etkinlikler yapacağız.

Silüetin oluşumunu izlemeye ailesiyle gelen 13 yaşındaki Efe Köse de gölgenin oluşmasının kendisini etkilediğini belirtti.