Ali Babacan, Sadullah Ergin’in adaylık tartışmasıyla ilgili konuştu

Sadullah Ergin’in CHP’den aday gösterilmesi sonrası başlayan tartışmalarla ilgili ilk kez konuşan Ali Babacan, “Önyargıları ve hatalı ezberleri bırakıp birbirimizi dinleyerek ve birleşe birleşe kazanacağımıza inanıyorum” açıklamasında bulundu.

Ali Babacan, Sadullah Ergin'in adaylık tartışmasıyla ilgili konuştu

ensonhaber.com

14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesi siyasi partiler milletvekili aday listelerini Yüksek Seçim Kurulu’na sundu.

Milletvekili aday listelerinin açıklanmasının ardından Millet İttifakı’nda tartışma çıktı.

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partili Sadullah Ergin’in Hatay 1. sıradan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili olarak gösterilmesi tabanda rahatsızlık yaratınca Ergenekon ve Balyoz gibi davalardaki tutumuyla bilinen Ergin, CHP’nin Ankara listesine kaydırıldı.

Tartışmalarla ilgili ilk kez konuştu

Kararın ardından CHP tabanından eleştiriler peş peşe geldi.

Millet İttifakı’nda tartışma yaratan adaylıkla ilgili Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın ne diyeceği merak konusu olmuştu.

Babacan, Twitter’dan yaptığı açıklamayla konuya değindi.

“Önyargıları ve hatalı ezberleri bırakıp birbirimizi dinleyerek ve birleşe birleşe kazanacağımıza inanıyorum”

Babacan, “Şimdi yeni bir yol ayrımındayız. Önyargıları ve hatalı ezberleri bırakıp birbirimizi dinleyerek ve birleşe birleşe kazanacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Babacan ayrıca, Sadullah Ergin’in ‘hala topluma nefes imkanı sağlayan önemli düzenlemelerde katkısı’ olduğunu belirtti.

Ali Babacan’ın ifadeleri şu şekilde:

Partimizin kurucularından, 21 yıllık yol arkadaşım Sadullah Ergin ile ilgili hatalı bir tartışmanın döndüğünü görüyorum. Çoğunun eksik bilgiden ve aşmamız gereken önyargılardan kaynaklandığını anlıyorum.

2009-2013 arası demokratikleşme, reform ve AB uyum düzenlemelerinin çoğunu Sadullah Bey’in çabalarıyla yasalaştırdık. Kendisi, Adalet Bakanlığı tarihinde görülmemiş hızda bireysel ve kolektif haklara yönelik işlere imza attı.

Tutuklu oranının düşürülmesi, adil yargılanma hakkı, kolluğun demokratikleşmesi, AYM’ye bireysel başvuru, AİHM kararlarının Türkçe olarak yayınlanması, anadili hakkı gibi, yüzlerce değişiklikte katkısı var. Pek çoğu hâlâ topluma nefes imkânı sağlayan önemli düzenlemeler.

Şahidimiz o dönemin demokratlarıdır. Sahiplendiğimiz geçmiş demokratikleşme dönemidir. Hedefimiz de tam demokratik Türkiye’dir. Şimdi yeni bir yol ayrımındayız. Önyargıları ve hatalı ezberleri bırakıp birbirimizi dinleyerek ve birleşe birleşe kazanacağımıza inanıyorum.

Ali Babacan, Sadullah Ergin'in adaylık tartışmasıyla ilgili konuştu
Ali Babacan, Sadullah Ergin'in adaylık tartışmasıyla ilgili konuştu
Ali Babacan, Sadullah Ergin'in adaylık tartışmasıyla ilgili konuştu
Ali Babacan, Sadullah Ergin'in adaylık tartışmasıyla ilgili konuştu